Rynek zbóż w 2022 r. charakteryzował się dużą niepewnością, jak i zmiennością. Co wynikało przede wszystkim z trwającego konfliktu zbrojnego na terytorium Ukrainy. Na skutek tego ceny zbóż początkowo rosły, a po kilku miesiącach spadały. Ta sytuacja mająca wpływ na rynek zbóż nie uległa większym zmianom na początku 2023 r. Czy tak samo będzie również w kolejnych miesiącach 2023 r.?
Rynek zbóż w 2022 r., jak i w roku obecnym 2023 znajduje się pod wpływem sytuacji panującej na terytorium Ukrainy. Co z kolei, wpływa na ceny zbóż w Polsce, które obecnie wykazują tendencję spadkową. Czy ceny zbóż pójdą jednak w górę? Sprawdziliśmy jakie prognozy dla rynku zbóż na 2023 rok przedstawili analitycy z Banku PKO BP.
Sytuacja na rynku zbóż w 2022 r.
Analizując rynek zbóż i jego prognozy na 2023 r. najpierw warto odnieść się do tego, jak przedstawiała się sytuacja na rynku zbóż w minionym, 2022 roku. W przygotowanej dla agrofakt.pl analizie sytuacji na rynku zbóż Maciej Rozkrut, ekspert w Departamencie Analiz Ekonomicznych Banku PKO BP podaje:
"Rok 2022 był czasem dużej niepewności na rynku zbóż i wysokiej zmienności cen. Wybuch wojny na Ukrainie wyłączył ten kraj z handlu zbożem w krótkim okresie, co wywindowało ceny zbóż do rekordowych poziomów w 2q22. Kolejne miesiące przyniosły jednak stopniowe spadki cen na rynku zbóż."
Ceny zbóż w 2022 r. spadały na co wpłynęło kilka czynników. Wymienił je również dla agrofakt.pl ekspert z Departamentu Analiz Ekonomicznych Banku PKO BP:
"Dążenie rynku do stabilizacji, przedłużenie w listopadzie’22 porozumienia dotyczącego korytarza eksportowego na kolejne 120 dni, pojawiające się informacje o zwiększonej dostępności zbóż z niektórych, głównych rynków eksportowych (Rosja, Australia) czy też zmniejszony popyt związany z perspektywą osłabienia światowej gospodarki, w tym spadki cen surowców nieżywnościowych to główne czynniki, które oddziałują na obniżki cen."